BALPARMAK TATLISI

2010-04-12 15:19:00
BALPARMAK TATLISI |  görsel 1
BALPARMAK TATLISI |  görsel 2

resmi büyültmek için üzerine tıklayın

Bu tarif için öncelikle arkadaşım Yıldız'a teşekkür ederim. Walla ne yalan söyliyeyim tarifi denemek için can atıyordum. Çünkü Yıldız çok met etti. Yiyen herkesten de olumlu yanıt alınca hemen bloğumda yayınlamak istedim. Tam benim sevdiğim bir tat elde ettim. Yıldızcığım biraz tarifi değiştirdim amma buda çok güzel oldu:)


Malzemeleri:
 

  1 yumurta, 
  1 paket oda sıcaklığında margarin,
  1 çay bardağı sıvı yağ,
  1 paket kabartma tozu,
  Aldığı kadar un.

Şerbeti için: 
  3 su bardağı şeker, 
  4 su bardağı su.

 Üzeri için 1 su bardağı kadar irmik.

Yapılışı: 

Öncelikle şerbetini hazırlıyalım.

Hamuru için 1 yumurtayı, 1 paket oda sıcaklığında yumuşak margarini, sıvı yağını ve kabartma tozunu karıştıralım. Alabildiği kadar un ile kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edelim. Hamuru çok güzel oldu. Hamur elinize yapışmıyorsa artık o hamur olmuş demektir.

Hamurdan cevizin 1/3 kadar  parça alalım. Cici parmağımız gibi uzunlamasına şekil verelim. İstenirse daha küçük parçalar yapılabilinir. Her bir parçayı irmiğe bulayıp pişirme kağıdı serdiğimiz tepsiye sıralıyoruz. 180 dereceli fırında üzeri kızarmadan (beyaz kalacak), un kurabiyesi gibi pişirilecek. (ben biraz fazla bırakmışım fırında:)Fırından çıkar çıkmaz şerbetleyeceğimiz tepsinin  içine alıp daha önce soğuttuğumuz şerbeti güzelcene üzerine gezdiriyoruz. (ben 10-15 dk sonra balparmak tatlılarımızı ters çevirip bir müddet üst kısımlarınında şerbetini almasını sağladım.)

Not: Çok sulu bir tatlı olmuyor. Çok da hafif oluyor. Tavsiye ederim. tarif büyük fırın tepsisi ölçüsünde oluyor

0
0
0
Yorum Yaz